| Alina911 a întrebat:

Salut :d sunt clasa a 9a si am de realizat un proiect la informatica (nu TIC ) si una dintre cerinte este: legatura cu lumea reala a ordonarilor in vectoristraight face si nu am idei ajutati-ma straight face astept raspunsurile voastre :*

2 răspunsuri:
| madia a răspuns:

Incearca sa cauti pe scribd.com
e o biblioteca online. bafta

| FashionDiva a răspuns:

Cred ca se refera la urmatorul lucru: sa spunem ca ai 10 creioane de diferite dimensiuni. Fiecare creion reprezinta un element din vector (vectorul este un lant de informatie care are toate zalele numerotate consecutiv).

Revenind la creioane... vrei sa le ordonezi crescator... le asezi in functie de inaltime. Aceasta ordonare reprezinta practic ordonarea vectorului imaginar care le contine. Sper ca intelegi unde bat :-D

Cea mai simpla metoda de ordonare a unui vector se numeste Bubble Sort ( http://learn.mozku.com/2010/05/21/metoda-de-ordonare-bubble-sort-in-pascal ).