| cosminache a întrebat:

Dati-mi va rog o lista cu programe de baza / folositoare pentru atunci cand instalezi windowsul. Orice program bun. Si pentru formatare, pentru muzica, pentru orice. Daca se poate sa specificati si genul. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| username a răspuns:

Sunt de acord cu ce a zis @PiertotumLocomotor, dar ar mai fi ceva de adaugat: Un cleaner: Ashampoo WinOptimizer 8, ca Browser Web iti recomand Google Chrome (IE9 consuma multa memorie si se misca incet) si ar mai fi necesar Nero (pentru. copiat DVD-uri/Cd-uri).
@LSHP Ceva mai nou nu ai gasit? CD - Applications in 1 CD [ Lite Version ] Updated 12 October 2009
Suntem in 2011!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@username, eu cred invers in privinta IE9 si Chrome. D-aia n-am tinut special sa-i recomand altceva. Chrome consuma mai putin doar cand rulezi mai multe taburi(peste 20).
Internet Explorer niciodata n-a consumat mult, ci decent. Pe langa Opera, Safari si Firefox e mic copil. Doar cu un singur tab sau 2 IE consuma mai putin decat orice alt browser. Eu asa am observat pe oriunde l-am vazut(toate versiunile).
De asemenea IE9 are accelerare hardware buna prin DirectX, fata de Chrome(care are ceva in stadiu de experiment/jucarie). Accelerarea aia hardware se simte pe PC-uri dotate cu placi video decente(minimum DirectX 10). Iar IE9 randeaza paginile mai rapid si mai ordonat decat Chrome intr-un asemenea caz. Eu asa vad. E prea limpede. Incearca sa incarci orice site romanesc. Chrome incarca mai greu cu aproape 2-3 secunde. Sau chiar "dragul" de TPU.ro
In IE9, fara cache, de la 0, TPU.ro mi se incarca pe IE9 in nici o secunda, asta pe RDS Fiberlink 2(100mbps) si un GPU HD3650. Spun ce am observat. Nu tin partea nimanui. Fiecare browser are plusurile si minusurile lui, apoi mai tine si de gusturi.

Cat despre scris CD-uri/DVD-uri...de ce nu-i recomanzi tot Ashampoo? De ce Nero? Mai bine foloseste softul ala/interfata din Windows, decat Nero(comercial, soft groaznic, plin de bloatware, iar versiunea free e primitiva). Nu mai folosesc Nero de 2-3 ani. Mi s-a luat de el. Ma inteleg bine cu Ashampoo. Cat despre optimizere, hmm...nu neaparat. Doar daca e PC-ul slab in resurse hardware. Eu am recomandat un minim esential, nu chiar orice. Eu nu folosesc optimizere. Foloseam candva, dar nu ma ajutau simtitor.