| NexoliNu a întrebat:

De cateva zile incerc sa invat html si nu stiu de ce atunci cand incerc sa pun o imagine de tip JPEG sau JPG, nu imi apar.Imaginile de tip PNG sau altele imi merg. Are cineva vreo idee?
Tin sa mentionez ca folosesc Notepad++ si codul pe care il folosesc este: src="directorul unde se afla imaginea sau numele imaginii. extensia". La background e aceeasi poveste.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Trebuie sa oferi codului locatia imaginii.
De exemplu, sa zicem ca ai pe desktop fisierul html, il numim index.html si tot pe desktop imaginea... sa zicem image.jpg ok?

Codul ar fi eventual adaugi tu alt sau class in cazul in care vrei, dar daca vrei doar html, asta e de ajuns.

Acum, daca ai fisierul index.html pe desktop si imaginea image.jpg tot pe desktop dar intr-un folder sa zicem "folder" codul trebuie sa arate astfel:

< img src="folder/image.jpg" />

Trebuie sa-i spui calculatorului exact unde se afla imaginea.

Daca nu, incearca si cu alta imagine jpg, e imposibil sa nu mearga, si tine minte ca extensia este.JPG nu. JPEG.

In cazul in care ai nelamuriri, ma intrebi.

| NexoliNu explică (pentru MenInShadow):

Multumesc mult! Mi-ai fost de ajutor! Problema era ca in loc de "JPG" puneam "JPEG" deoarece asa scria la extensie. Multumesc din nou!

| MenInShadow a răspuns (pentru NexoliNu):

Cu placere, e o problema des intalnita in HTML, nici eu nu stiam la inceput... daca mai ai probleme cu HTML imi poti da mesaj happy

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Imaginile trebuie sa fie in acelasi folder/loc cu fisierul html. Adica daca ai pe desktop fisierul, si imaginea trebuie sa fie pe desktop. Ex. :. Bafta!

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Scuze, nu stiu de ce nu m-a lasat sa scriu la exemplu : < img src="image.jpg" >/ si e mai usor asa pentru ca nu trebuie sa scrii locatia imaginii.

| suntserios a răspuns (pentru Sn4k3):

Ete fas, imaginea poate fi pusa oricunde, doar sa i se dea cale corecta

| Sn4k3 a răspuns (pentru suntserios):

I-am spus sa faca asa, pentru ca am vazut ca nu se prea descurca si sa nu aiba probleme. Face cum vrea.