| Liviu321 a întrebat:

De ce nu se fabrica televizoare 4k cu diagonala de pana in 82?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Rezoluția e absolută și nu e relativă la dimensiunile ecranului.
8k înseamnă 8k per tot ecranul, nu pe un metru patrat sau ceva de genul. Cu cat dimensiunea ( in metri ) scade cu atât densitatea (pixeli/cm²) creste, nu avem tehnologia necesara disponibila momentan pe piața să băgăm atitia pixeli pe un centimetru pătrat sau nu are sens din punct de vedere economic sa facem televizoare 8k la dimensiune mică.

| Liviu321 explică (pentru PainTech):

Din pacate nici eu nu am spatiul necesar in biblioteca pentru un televizor mai mare, asta e ma voi multumi cu un Full HD. laughing
Multumesc de raspuns!

2 răspunsuri:
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Luand in considerare dimensiunea si media de distanta de la care cineva s-ar uita la un televizor, la diagonala aceea nu s-ar vedea diferenta dintre un televizor 4K si unul Full HD, de aceea nu are nici un sens sa se fabrice televizoare cu rezolutie 4K pana in 82.