| Curiosul999 a întrebat:

Salut de ce pe acest laptop scrie Windows XP dar are o eticheta cu Windows 98 și sistemul de operare e tot Windows 98 de ce mai are aceea eticheta?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce scrie când tastezi în caseta de cautare "winver" și intri pe respectivul "program"?

Daca scrie Windows 98 (eventual Windows 98 SE),
Atunci sistemul de operare e Windows 98, si daca pe ecran tu vezi wallpaper ul de WinXP, înseamnă că cineva a aplicat(setat) acel wallpaper.

Exista și programe care schimba total interfata întregului Windows, si pot face ca un Windows 98 sa arate precum WinXP.
Dar el rămâne Windows 98.

Logo-ul de pe carcasa laptopului indica cu ce sistem de operare a venit laptopul din fabrica.
Adica (tot) Windows 98.
Asta e mai mult sau mai puțin relevant, pentru ca ar putea fi orice sistem de operare compatibil acum pe el,
inclusiv XP, sau Windows 7 Starter (o ediție trunchiata de Windows 7, doar pe 32 biți, pentru tarile sărace).

1 răspuns:
| Curiosul999 explică (pentru NLS):

Ok mulțumesc dar acest laptop de ce nu are tasta dedicata de Windows? https://www.olx.ro/......iFeqw.html