| florinel1197 a întrebat:

De ceva timp imi apar niste dungi albastre in stanga si drepta desjtopului.Placa video am achiztionato acum o saptamana, este ASUS 5450 HD.Care poate fi problema?

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Salut! Problema e racirea deficitara a placii video.Am patit cu o placa dar se vedeau pe tot ecranul, era foarte fierbinte, pana la urma sa ars.LA tine cred ca nu e asa de grav ca la mine, dar totusi trebuie rezolvata cat de repede.Curata racitorul placii,ai grija ca acesta sa stea corect pe chip,aplica o noua pasta termoconductoare (asta e cel mai important)si ai grija ca racitorul sa stea exact pe chip, sa nu fie spatiu intre el si chip, verfica daca acele suruburi strang bine racitorul pe placa. Daca nu ai cooler cumpara unul si pune-l pe placa conectandu-l la placa de baza, daca nu ii gasesti pe placa de baza, pui pe cineva sa te lege direct de la sursa.Verifica cu programul speccy temperaturile. Sper sa rezolvi.

| Gabitzu246 a răspuns:

Driver incorect instalat! sau placa este defecta si ar trebui dusa la garantie

| TPUSenior01 a răspuns:

Probabil ai niste socuri in casa. ai grija si eu din cauza asta mi-am schimbay placa video e cam nasol si mereu incer sa am grija, dar undeori se intampla fara sa-mi dau seama tongue Bafta

| florinel1197 explică:

Placa video tocmai am schimbat-o la garanstie, si de3-4 zile sta peste 40 grade