| anonim_4396 a întrebat:

Salut. De ceva timp nu mai pot folosi castile cu jack la laptop. Le bag in mufa si sunetul se aude tot prin difuzoare. Ma poate ajuta cineva? happy
Cateva specificatii despre laptop: Dell inspiron 15 3000, Intel core i3 gen 7, 4 gb ram, 1 tb hdd, luat acum vreo 2 ani si jumatate daca nu ma insel.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut!
Exista mai multe posibile cauze pentru care castile cu jack nu functioneaza corect la laptopul tau. Iata cateva posibile solutii pe care le poti incerca:

Asigura-te ca castile sunt conectate corect la laptop. Verifica daca nu cumva jack-ul castilor este infundat sau ruginit, caz in care ar putea fi necesar sa il curatati sau sa il schimbati.

Verifica daca jack-ul castilor este compatibil cu laptopul tau. Unele laptopuri au jack-uri mai mici decat cele standard, ceea ce poate cauza probleme de compatibilitate.

Asigura-te ca laptopul tau este configurat corect pentru a reda sunet prin casti. Incearca sa accesezi setarile de sunet din control panel si sa verifici daca castile sunt selectate ca dispozitiv de iesire audio.

Daca ai incercat toate aceste solutii si problema persista, ar putea fi necesar sa verifici daca nu cumva jack-ul castilor sau portul audio al laptopului sunt defecte. In acest caz, ar putea fi necesar sa iei laptopul la un service pentru a fi reparat.

| Hubiter a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, atat software cat si hardware.
Pentru sotware, cel mai usor ar fi sa reinstalezi windows-ul, in felul asta vei elimina toate posibilitatile de setari eronate, driver incompatibil, etc.
Daca totusi nu vrei sa reinstalezi sistemul de operare poti sa mergi in setari - devices - sound settings ( il vei gasi in partea din dreapta) si acolo, undeva la mijlocul ecranului vei gasi microfonul.
Daca in ultima perioada ai lovit laptopul de obiecte tari, l-ai scapat pe jos, iti recomand sa mergi la un service.

Cu drag,
Hubiter.ro