| gogulescu55 a întrebat:

De curand, pc-ul meu nu mai mergea, se aprindea si se stingea, sau pornea iar dupa bootare monitorul nu avea semnal(ledul era galben).

Asta s-a intamplat dupa o pana de curent.Tin sa precizez ca sursa era un no name de 450w care avea 4 ani 4 luni, care de la un timp incepuse sa faca un zgomot ciudat, nu stiu daca era praf din moment ce nu a fost umblat la ea de 4 ani si nu facea zgomotul respectiv, dar nu a bubuit, nu s-a ars sau nu a facut scurt sub nici o forma.Ma gandesc ca poate nu mai are suficienta putere si de aia se stingea/nu dadea semnal video?

Am dat comanda de alta sursa dar ma intreb daca aceasta nu a luat ceva cu ea, am deschis carcasa si nu mirosea a ars, nici o urma de scurt nimic piesele arata ca noi, sau nu este neaparat cazul?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Pana de curent poate afecta sursa, memoria ram, precum si placa de baza.
De ce nu ai dus-o in service pentru verificare? Iti spuneau ei ce are si daca trebuie cumparata alta piesa. Daca e afectata placa de baza, sursa ti-ai cumparat-o degeaba.

| CM7YRE a răspuns:

Nu ai avut alta sa faci o proba? Poti sa incerci sa scoti cablul de alimentare si sa tii apasat pe butonul de power, asa poti elimina toata energia "stocata" in el. Apoi poti reintroduce cablul sa vezi daca functioneaza. Poti totodata sa scoti ramii, placa video, procesorul, orice, sa le pui la loc sa vezi daca iti functioneaza. Odata ce ti se aprinde, sursa ar fi ok. Daca placa de baza nu face zgomot dupa ce o pornesti fara rami, poti considera ca asta ar fi o problema, si tot asa; sunt mai mult cauze, trebuie sa le elimini rand pe rand.