| aicaramba a întrebat:

De vreo 2 zile nu mai merge sunetul la pc. In dreapta jos langa ceas imi apare boxa cu un X langa ea si zice The Audio Service is not running. E posibil sa se fi ars placa audio?

Dau fund la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Reinstaleaza driverele audio. Daca nici reinstalarea lor nu da rezultate bune, mai ramane sa pui din nou sistemul de operare.
Sau poti instala Team Viewer pentru ca cineva de la distanta si conectat la internet sa poata avea acces direct la calculatorul tau, ca si cum ar fi langa tine si sa incerce sa remedieze problema pe sistemul si setarile actuale. Ai sau nu antivirus AVG in sistem?

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poate ca ti-a picat driver-ul de sunet.

| dannyel86 a răspuns:

Posibil ca setarea din Windows legata de sunet sa fi fost oprita. Ce sistem de operare ai (Xp, Vista, Windows7, Win8), ca sa putem da indicatiile exacte.

| dannyel86 a răspuns:

Pe tastatura ai o tasta cu logo Windows. Apasa pe ea si pe tasta R simultan, iar in casuta aparuta scrii "services.msc" (fara ghilimele). Apare o fereastra cu o lista de optiuni. Cobori in lista pana la "Windows Audio" si verifici daca acest serviciu este oprit. Dai dublu click pe ea si la "Startup type" trebuie sa fie trecut "Automatic". Daca este oprit, dai "Start" (Service status) si verifici daca problema se rezolva.
Poate fi si o eroare de driver audio, dar de asta ne ocupam daca instructiunile de mai sus nu dau rezultate.

| aicaramba explică (pentru dannyel86):

Calculatorul are 2 contrui de utilizator. Daca intru de pe cel care il folosesc de obicei, toate sunt dezactivate, iar daca intru de pe contul Administrator incerc sa ii dau Start, dar imi apare eroarea asta Error 0x800706cc : The endpoint is a duplicate. Nu stiu ce sa ii fac.

| dannyel86 a răspuns (pentru aicaramba):

Ai cumva instalat antivirusul AVG? Daca e asa, acesta detecteaza fisierele audio ca fiind virus si le trimite in carantina. Daca e si cazul tau, va trebui sa le dai restore si sa aprobi reintoarcerea setarilor audio in sistem, ceea ce ti-ar putea rezolva problema. Daca nu ai AVG, posibil ca anumite fisiere din sistem sa fie corupte si sa nu permita activarea sunetului. Daca ai avut sunet pe Windows 8.1 si s-a oprit, ai putea incerca sa-i dai System Restore pana la data in care sunetul era functional, pentru a elimina eroarea care a cauzat problema.

| aicaramba explică (pentru dannyel86):

Nu reusesc sa-i fac nimic. Am cautat si pe net despre eroare si nu a mers sa activez Windows Audio... Daca mai ai vreo idee raman recunoscator

| aicaramba explică (pentru dannyel86):

Am AVG, le-am dat restore la toate fisierele de erau la virus valut, l-am si dezinstalat si degeaba.

| dannyel86 a răspuns (pentru aicaramba):

Reinstaleaza driverele audio. Daca nici reinstalarea lor nu da rezultate bune, mai ramane sa pui din nou sistemul de operare.
Sau poti instala Team Viewer pentru ca cineva de la distanta si conectat la internet sa poata avea acces direct la calculatorul tau, ca si cum ar fi langa tine si sa incerce sa remedieze problema pe sistemul si setarile actuale. Ai sau nu antivirus AVG in sistem?

| Raicu_Adrian_1994 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema. Dar metoda cu AVG mi-a mers mie, si eu la fel am patit am reinstalat Windows 7 si mi-a dat erroarea aceasta "The Audio Serivce is not running."