| JasonVoorheesTavi12 a întrebat:

Salut, deci eu am un calculator care are 1.70GHz si 256MO din RAM ce placa sa-mi iau? de cat sa fie 1GB, 2GB sau mai mult? va fi compatibila si va rezista la placa mea de baza? dar cat va costa? Doresc un raspuns si daca puteti sa-mi datii idul vostru sau sa ma adaugatii voi pentru a ma ajuta idul meu este voorhees_tavi. Aa si am folosit programul Everest aratandumi ca tipul meu de memorie este DDR SDRAM.

5 răspunsuri:
| titi a răspuns:

Ai DDR 1 in calculator.1 Gb e destul, chiar un 512 Mb il ajuta foarte mult, nu are rost sa investesti mult intr-o placa uzata moral.Rezista fara probleme :-) http://www.shopmania.ro/......18683.html

| titi a răspuns:

@ Cronki La ce se spune aici (viteza procesor) e vorba de DDR1. Everestul da raportul asta DDR SDRAM, de asta te inseala.Nu e vorba de SDRAM-urile vechi, cu doua fantewinking

| sudsuinededouaori a răspuns:

La proc ala iti ajung 512, oricum ar trebui sa schimbi processorul prima data.

| Cronki a răspuns:

@titi, Voorhees are SDRAM pe PC, nu cumva sunt acele placute cu 2 fante(șanțuri). Apoi trebuie sa tina cont si de frecventa care o suporta placa de baza. Ai putea face linistit upgrade pana la 1 Gb, mai mult nu stiu daca suporta (undeva acolo iti specifica in testul cu Everest) Mergi cu testul care l'ai facut cu Everest la un magazin cu componente PC si ei iti vor da o placuta RAM compatibila cu placa de baza. Un 512Mb nu face mai mult de 50 lei +/-

| Skylar a răspuns:

Ia alt calculator mai bine.