| marbear a întrebat:

Salut detin o placa video RTX 3060 DE 12 GB de la Gigabyte
problema este in felul urmator, cand intru in jocuri se infierbanta destul de tare temperatura ajungand undeva la 90-100 grade, si consumul e la maxim 170w i-am schimbat pasta si thermal padurile dar face tot la fel. in schimb cand setez jocurile pe 60 fps revine la normal. mentionez ca inainte nu aveam problema asta.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cu ce program citesti acea temperatura?
Ai incercat cu mai multe? (GPU-Z, HWinfo, MSI Afterburner)

E normal sa ajunga la 100 grade doar daca te joci la rezolutie 2K sau 4K, la mai mult de 60fps.

In 1080p, nu ar trebui sa depaseasca 70 grade (sau 85grade la 144 fps).

Ventilatoarele la ce turatie lucreaza cand ajunge la acele temperaturi?

Ce pasta ai folosit?

| marbear explică (pentru NLS):

Programul se numeste hw monitor da am incercat si cu msi si arata la fel. ventilatoarele sunt la 99%-100%.

| TimberWolf a răspuns:

Placa e defecta daca spui ca inainte nu se intampla asta si ai schimbat si pasta.
Esti sigur 100% ca e ventilata carcasa cum trebuie si inainte nu esra asa?