| victor238213 a întrebat:

Salut,doresc sa procur un Ryzen 5 3600 si o placa de baza Asus prime x470 pro, pot sa fac update la bios cu procesorul acesta? De exemplu montez procesorul tot si dupa prima intru in bios si fac update pot?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu ai experienta cu update de bios, atunci nu fa!
Risti sa faci nefunctional placa de baza, iar repararea sa coste cat o placa noua.

| NLS a răspuns:

Ți-am mai spus ca tot ce trebuie sa faci e sa pui o amarata de întrebare suportului de la magazinul de unde vrei sa cumperi.
(poți întreba chiar și în engleza dacă cumperi din Germania și nu știi suficienta germana, important e sa te faci înțeles).

Începând cu o anumita revizie, TOATE (sau aproape toate) plăcile pentru generatia a doua (B450, x470) vin cu update ul necesar procesoarelor de generația a 3-a.
Insa cum in depozitele de unde se aprovizionează s-ar putea sa mai existe și varianta veche fără acel update (sunt perfecte pentru cine cauta o placa pentru un procesor de generația a 2-a) s-ar putea ca fie intenționat, fie din greșeală sa îți trimita o placa de acest fel.