| vasycucu1 a întrebat:

Salut! După ce instalez windows-ul, când mi se instalează driverele de la placa video, după câteva secunde nu mai vad nimic pe monitor, dar calculatorul încă este pornit. Am încercat și windows 10 și windows 11, la fel, când scot placa video, nici o problemă, când o bag și nu am driverele instalate nu am nici o problemă. Ceva idei?

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Încearca să descărci driverele mai recente direct de pe site-ul producătorului placii video și să le instalzi înainte de a conecta placa video.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Incompatibilitatea driverelor: Verificați dacă driverele pe care le instalați sunt compatibile cu placa video și cu sistemul de operare pe care îl utilizați.

Probleme cu sistemul de operare: Verificați dacă sistemul de operare este instalat corect și dacă nu există probleme cu fișierele sistemului.

Probleme cu placa video: Verificați dacă placa video este în stare bună și dacă nu există probleme cu conectorii sau cu cablurile.

Probleme cu alimentarea: Verificați dacă alimentarea este suficientă pentru placa video și dacă există probleme cu sursa de alimentare.

conflicte cu alte drivere: Verificați dacă există conflicte cu alte drivere instalate, cum ar fi driverele pentru placa de bază sau cele pentru alte dispozitive conectate.

Este recomandat să încercați să dezinstalați driverele și să le reinstalați sau să încercați drivere mai noi sau mai vechi. Ar trebui să verificați și dacă există actualizări pentru BIOS sau firmware-ul placii de bază.