| Sawarekh a întrebat:

Salut, este adevarat ca avionul Boeing 737 este un avion care intampina multe probleme, si deloc sigur?

Am auzit ca ni s-a donat niste modele care nu sunt deloc sigure, nu stiu daca sunt Boeing 737, cert e ca auzisem pe cineva care anuntase ca aceste avioane sunt facute sa se prabuseasca, iar noi am primit anul asta, acele modele.

Auzeam la stiri, ieri. tocmai ce s-a intampinat o problema pe Otopeni cu un avion...

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Boeing 737 este un model produs de mai bine de 50 ani, cred ca sunt produse peste 10.000 bucati care au zburat bine mersi ani de zile.

Au exista niste probleme cu niste soft uri la un model de Boeing 737 MAX.

Nu ne-a donat nimeni avioane, Tarom le-a cumparat pentru ca ele valoreaza peste 50 milioane de dolari si nu doneaza nimeni asa ceva doar ca sa "omoare oameni"

Incidente aviatice exista in fiecare zi, incidentul de pe Otopeni a fost o masura de precauti si probabil in fiecare zi exista avioane care revin pe aeroport din diverse motive tehnice.

Ai cam multe detalii din intrebarea ta vraiste in cap.

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntserios):

737 MAX 8 e cel cu probleme

| suntserios a răspuns (pentru Cosmin86):

Ala o fi

| mihai69 a răspuns:

Nu donează nimeni avioane, mai ales unele noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e adevarat. Am avut doua 737-uri, unul diesel fost taxi, celalalt benzinar dar i-am pus eu gepeleu.
Intra a 3-a mai greu in retrograd, dar in rest, mergeau parfum amandoua, nici nu simteam cand aterizam la Otopeni pe pista aia din spate, unde ma intelegeam cu nasu sa nu ma treaca pe acte, sa ies mai ieftin.
Ala diesel l-am vandut la un moldovean, facea coletarie pa Germanea acum cativa ani, celalalt l-am imprumutat cuiva si l-a scapat in triunghiul bermudelor, dar poate se intoarce...
Nu mai crede toate prostiile. Ce ai auzit tu sunt zvonuri de la din astia cu deltaplane, s-au saturat sa aterizeze cu dintii-n boscheti, si arunca noroi spre aeronavele de bun simt.

| Cosmin86 a răspuns:

NU mai generaliza! Zi concret: 737 max 8, ala e cel cu probleme.

Restul sunt foarte ok, chiar si cele vechi 737-700 sau 737-800, cu care am zburat de peste 30 de ori.

| gabicoo a răspuns:

Incidentul de la Otopeni s-a produs din cauza unui stol de păsări - nu din cauza modelului de avion.

| LisaJulie a răspuns:

Probleme se intampla la toate avioanele, nu numai la Boeing 737