| OpFactor1 a întrebat:

Salut! Este cineva dispus sa ma ajute sa rezolv o problema de port forwarding? inteleg conceptul si pare simplu, dar intampin probleme deoarece eu am un router de la digi ( stabileste conexiunea la internet ) si al doilea router (acesta stabileste conexiunea cu calculatorul meu). Incep prin a intra in routerul care face conexiunea cu pc-ul meu am facut forward la IPv4 dupa am gasit adresa routerului meu si i-am facut forward in cel care stabileste conexiunea cu internetul si nu inteleg de ce nu functioneaza sunt ceva protocoale la firewall? Va rog daca incercati sa imi explicati cum se face sa o faceti in termeni cat mai simpli ma simt destul de depasit de situatie, mai aveam o solutie sa trec routerul care stabileste conexiunea la internet in AP mode or Bridge mode (nici la astea nu ma pricep dar suna mai simplu ).Mi-as dori totusi sa invat cum se face chestia asta cu doua routere.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Router-ul Digi "vine" configurat la instalare.
"Numele" si "parola" de acces pentru wi-fi sunt scrise pe eticheta de pe partea inferioara a router-ului (daca nu s-au modificat ulterior de cineva). In caz de resetare a router-ului, numele si parola wi-fi revine la ceea de pe eticheta.

Iesirile prin cablu (Lan) asigura IP-uri automate (consecutive).

Pentru conectarea celui de a doilea router, acesta se reseteaza, iar intrarea (Wan) se conecteaza la iesirea (Lan) a primului router (Digi). Iesirile prin cablu a celui de al doilea router au si ele alocate IP-uri automate, la care poti conecta calculatoarele si vor "vedea" internetul automat.
Daca doresti, poti folosi si wi-fi-ul celui de a doilea router (fie cu "nume" si "parola" de pe partea lui inferioara, fie configurat de tine).

E atat de simplu. happy