| Bilii a întrebat:

Salut. Wu am un i3-10100f si as vrea sa cumpar o placa video rtx 4060 ti de pe olx, sigilata noua cu recenzii bune. Merge sa o iau si sa o pun in calculatorul meu slab cu i3-10100f si placa de baza cu pcie 3.0 sursa 450w? Vreau sa o testez sa vad daca e buna (pentru ca e de pe olx) si mai apoi o sa imi iau componente noi pentru a face fata placa video

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti sa o pui, ca NU va merge mai prost.
Va sta partial nefolosita, degeaba (mai ales din cauza PCIex 3.0, dar si a procesorului).
De exemplu procesorul va avea load de 97% si placa video - 45-50%.

Dar astfel de cazuri se intampla frecvent cand nu ai bani sa schimbi toate componentele dintr-un foc. Se poate trai o vreme asa.

Problema e alta: de unde stii ca nu vei lua teapa?
Ai alimentarile necesare la acea sursa pentru placa video?
6+2 PCIe

| Bilii explică (pentru NLS):

Pai nu degeaba are recenzii bune pe olx. Ma gandesc ca nu da teapa. Pot sa o iau si cu livrare cu verificare sa vad cutia sigilata

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea incerca, doar daca ramii, procesorul si placa de baza, sunt compatibile cu placa ta video. Cauta pe site-ul placii de baza. si vezi ce i se potriveste.

| VoidEternal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ramii și procesorul nu sunt legate în niciun fel de placa video. Atâta timp cât pe placa de baza ai pci Express x16, merge indiferent de rami și procesor. Cealaltă condiție este ca sursa sa aibă alimentari separate (6 sau 8 pini) și suficientă capacitate cât să alimenteze și gpu-ul.

| DobrescuMatei a răspuns:

Nu boss, cum sa mearga? Daca procesorul si placa video nu sunt la aproximativ acelasi nivel (si nu sunt, ca un i3 e un gunoi comparat cu rtx 4060) atunci calculatorul o sa-ti mearga mai prost decat pana acum. E ca si cum ai pune un motor de lamborghini pe o dacia fara roti.

| Bilii explică (pentru DobrescuMatei):

Cum bro ca pe Youtube sunt multi care fac teste de fps la jocuri cu rtx 4060 ti si i3-10100f. m-am uitat

| VoidEternal a răspuns (pentru Bilii):

Nu o să-ți meargă mai rău decât până acum, asta e o aberație. Problema ar fi (potențial) că procesorul o sa fie un bottleneck al performantei. Vei avea să zicem placa video la 50% si procesorul la 100%. Ideal este ca, in sarcina, cele două sa aibă un nivel de load cat mai apropiat. Practic nu poți folosi capacitatea întreaga a plăcii video din cauza procesorului. Acum nu știu exact cat de mare e diferența între cele 2 componente, dar te poți interesa, sigur găsești teste pe net.