| anonim_4396 a întrebat:

Salut, iar am cumparat de pe Aliexpress o placa de baza scoasa din wc, spuneti-mi va rog frumos cum sa fac un award bios sa nu mai arate ecranul de P.O.S.T dupa ce apare ecranul cu energy star?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se gasesc placi de baza de la producatori de renume la noi in tara nu trebuie sa cumperi chinezarii no-name de pe aliexpress, acelea sunt mai ieftine cu un motiv, in timp nu vor tine cat o placa de producator! Pe langa asta nici la capitolul performanta si ce poti face cu ea nu este acelasi lucru.

| RxTx a răspuns:

Cauți prin bios trebuie sa existe o setare pe acolo care este posibil sa se numească Quic boot

Adică bootaee rapida

| NLS a răspuns (pentru RxTx):

Functia de bootare rapida se gaseste pe placile Intel,
si se numeste Fast Boot, nu Quick Boot. laughing
Fast Boot face ce spui tu, adica dezactiveaza bootarea prin retea si de pe dispozitivele de stocare externe/discuri optice, si in plus, incarca driverul video si driverele USB doar dupa ce intra in Windows.
Toate astea duc la o "bootare rapida".

Quick Boot este unul dintre numele pe care le poate avea "meniul de boot rapid", adica fereastra aceea din care alegi direct unitatea de stocare de pe care doresti sa bootezi, pentru a nu mai schimba ordinea in BIOS cand vrei sa reinstalezi Windowsul.

Il gasesti sub cele mai diverse nume, in functie de BIOS:
Press F10 to enter Boot Menu,
Press F9 to enter Quick Boot Menu,
Press F12 to select Boot device,
Boot Device Options, etc

*****************************************
El vrea doar sa nu ii mai apara ecranul de POST dupa ce apasa butonul de pornire.

Poate activa No GUI Boot din msconfig, insa ecranul de POST nu cred ca va disparea, doar etapa cu bara aceea de incarcare a sistemului de operare (cercul ala din puncte la versiunile mai noi).

| Violleta2022 a răspuns:

De cand un copilas de 12 anisori, poate sa cumpere ceva de pe aliexpress?
Hai, plimba urusul cu prostiile astea!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Parintii miau cumparat-o

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din wc ti-au cumparat-o?