| byeddy a întrebat:

Imi poate spune careva ce limbaj de programare trebuie sa folosesc (sa invat) pentru a construi un soft pentru a pune pe picioare o baza de date.Ma refer la adunarea informatiilor despre anumite persoane si sa le pun in respectiva baza de date.
Am win. 8 si stiu ca exista un program gen agenda,insa e prea simplu, as vrea ceva mai complex.
Nu conteaza timpul pe care o sa il petrec invatand respectivul limbaj, important e ca intr-un final sa obtin ceea ce vreau.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| atoatestiitoarea a răspuns:

Ai un program gratuit care se numeste open office si care are tratare de texte tablouri si baze de date Il gasesti cu google

| byeddy explică (pentru atoatestiitoarea):

Stiu programul respectiv.Ma incapatanez sa construiesc eu ceva, sa stiu ca e facut de mine.Merci de raspuns!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De ce să te legi la cap dacă nu te doare? poți face asta și în MS Acces sau Libre Office Database.Desigur îți trebuie licență pentru MS Office, dar daca nu vrei să dai banii pe așa ceva atunci pți fcae în LibreOffice.Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o multitudine de optiuni.
poti face o mini aplicatie web cu php pe care sa o pui se un server si sa ai acces oriunde la ea.

poti invata C#, Java, Visual C++ etc. Mai toate limbajele de programare iti ofera posibilitatea de a interactiona cu o baza de date.

Insa poti folosi si lucruri mai simple, fara sa inveti un libaj de programare gen Microsoft Access care iti pune la dispozitie fix ce ai tu nevoie, baza de date si interfata pe care o creezi mai mult prin drag and drop.

Sau mai ai la dispozitie anticul FoxPro care la fel iti pune la dispozitie atat baza de date cat si posibilitatea de a realiza o interfata.

| Radu284 a răspuns:

Ai multe optiuni. Php/MySQL de exemplu, daca vrei sa o poti acesa si de pe net. Sau, daca e numai local, C/LiteSQL

| georgetzop a răspuns:

C++, java