| claudiu255 a întrebat:

Imi poate spune cineva cu ce comada pot imparti o figura oarecare in parti egale in autocad?

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fii mai explicit.
Eventual posteaza un printscreen cu ce vrei sa obtii.
Figura oarecare?
Daca te referi la linii, arce de cerc, splines, cercuri, elipse, etc, pe care vrei sa le imparti in mai multe segmente, foloseste DIVIDE.
E impropriu spus "imparti", caci aceasta comanda nu va "sparge" linia, (precum o comanda similara din Creo Parametric), insa va aduga puncte in locurile cu pricina, si probabil iti e indeajuns asta.

In plus, default, nici macar nu vei vedea noile pucte create, pana nu folosesti comanda DDPTYPE si alegi un stil de punct

https://thesourcecad.com/divide-autocad-objects-in-equal-parts/

| claudiu255 explică:

Sa impart suprata unei figuri gen patrat triunghi hexagon in parti egale. mai exact am de impartit sectiunea unui tunel in parti egale