| SupaRici112 a întrebat:

Salut..imi spune si mie cineva daca aplicatia whatsapp consuma ceva daca nu este conectat la nicio sursa de net.Am abonament si aplicatia nu merge oprita si ma intrebam daca consuma ceva...atunci cand nu ai conectat wi`fi`ul sau netul de pe telefon.

5 răspunsuri:
| AccountDeleted a răspuns:

Cand nu e conectat internet nu consuma nimic, oricum nu consuma multi MB.

| SupaRici112 explică (pentru AccountDeleted):

Pai eu opresc si netul de pe telefon si nu vreau sa ma coste ceva.

| AccountDeleted a răspuns (pentru SupaRici112):

Apropo sa iti spun ceva:

WhatsApp este o aplicatie care trimite SMS gratuit (este un fel de Messenger) la toti prietenii pe care ii ai in agenda telefonica [cei ce au si ei aplicatia]. El pe Google Play / Apple Store / celelalte sisteme de operare sunt gratuite, dar dupa ce instalezi aplicatia, platesti 0, 99 euro anual. Exemplu: Azi 12 ianuarie 2014 iti iei aplicatia, anul viitor 12 ianuarie 2015 vei plati 0, 99 euro daca doresti sa o mai tii in telefon.

Dar poti face asa... Folosesti aplicatia pana anul viitor, iar "inainte de data platii cu o saptamana sau si mai putin, iar dupa o stergi. Pe urma astepti sa treaca ziua de 12 ianuarie, iar pe 13 ianuarie o instalezi laughing Si este gratuit laughing.

| al3xander a răspuns:

Aplicatia de la whatsapp ruleaza in background incontinuu si daca are internet activ (3G sau WiFi) consuma un anumit numar de date insa foarte putin, sa zicem ca daca-l folosesti numai pentru mesaje (fara sa trimiti poze, video sau mesaje audio) poate ajunge la cativa MB pe luna deci nu foarte mult.
PS: daca te duci in WhatsApp, in meniu->Seetings->Account->Network Usage, acolo iti arata "Total bytes sent" si "Total bytes received" adica traficul folosit de aplicatie. la mine de exemplu am vreo 8000 de mesaje in total si fisiere media de 6, 7 MB iar traficul total este de 9, 2 MB

| acidelic a răspuns:

Exista o pagina retardata pe care am gasit-o la prima cautare pe google cu search-ul "cat internet consuma whatsapp" si acolo spune ca Facebook messenger consuma cel mai putin, mai precis "333.3 kb" si whatsapp ajunge la 740.6kb. Dar imaginea mea din Data usage arata asa http://image.prntscr.com/image/48c4508b340b4a91a751a057f3004727.jpg
Facebook Messenger il folosesc foarte putin dar el tot consuma... Cel mai mult folosesc twitter si whatsapp