| fromro a întrebat:

Incerc sa fac un cover vocal cu Movie Maker. Pun o poza, aleg durata si din video settings si din music/naration settings (durata de inregistrare). Dupa ce apas "Record Narration" apas pe butonul rosu de record, inregistreaza dar melodia de fundal nu porneste. Cineva care sa ma invete sau sa ma ajute?

1 răspuns:
| Trioda a răspuns:

Ai setat sursa de unde se va captura sunetul? NU desigur
Narration,inseamna comentariu pe microfon,deci el va capta sunetul de la microfonul calculatorului,cred ca ai unitate si nu laptop,ca se activa singur microfonul.
Deci Nu o vei folosi aceasta functie.
Ai functia de add sound,mix etc in care atasezi ''melodia'' adica fundalul sonor dorit,iti va apare dedesubtul barei de film,insemnata si plina de numerotatii in minute etc.o dunga dubla de la stinga la dreapta lunga cat filmul,tu o poti micsora la cat vrei sa cuprinda din fil,acea melodie etc. apoi selectezi ca sunetul sa fie ca durata la fel de lung,sau doar o portiune din film,poti opta sa ai mai multe melodii sa zic asa in secventele filmului tau,prin adaugarea si marirea sau micsorarea lor etc doar pe portiunea ce te intereseaza.
Cand sunetul este suprapus peste filn]m,vei vedea ca banda de sunet este plina si nu goala,exerseaza si prinzi repede.
Fa testari repetate,cu bucatele mici de fim si sunet,aliniaza-le cum vrei tu,ai si aceasta optiune,poti bucati etc cum vrei sunetul,salveaza doar cand esti sigur ca totul este ok.
Am realizat nenumarate filme pentru protectia muncii,didactice etc cu MovieMaker, inclusiv cu titrare, text, cu coloana sonora, experienta o capeti doar prin exercitiu.
Succes!