| costiceacristian200 a întrebat:

La ce timp ar trebui să defragmentez hard discul? Multumesc!

4 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Salut! Asta depinde in mare parte de cum lucrezi pe el, daca copiezi mult, instalezi, dezinstalezi, copiezi in timp ce ai si un program care papa multe resurse, atunci datele pe hard vor fi scrise fragmentat. Faci un test de defragmentare si si daca este fragmentat in proportii mari, faci defragmentare. In general la un pc performant, hardul este scris fragmentat in proportii foarte mici. Eu am instalat win de vreo 3 ani si am defragmentat hdd ul doar de vreo 4 ori.

| DeeaCarmen a răspuns:

Pe windows 10 se face automat. Cred ca de la 7 incoace se cam face asa

| ajutorpls140639 a răspuns:

Depinde din ce an ai pc ul... acum datele se scriu in ordine si nu mai e nevoie de defragmentare. iti recomand sa iti iei un ssd in 2020. sper ca te am ajutat.