| Connectthegame a întrebat:

Salut! Mă numesc Daniel Gavrilovici, am 27 de ani şi îţi scriu deoarece am o întrebare pentru tine: "Vrei să contribui la construirea primului joc de sănătate mintală din România?" Permite-mi să mă explic!

La fel ca mine, cu siguranţă ai observat tot mai mulţi oameni trişti, speriaţi sau îngrijoraţi. De la un timp, parcă a devenit normal sa fii depresiv, anxios şi stresat. Recunosc fără jenă, că am trecut şi eu printr-o perioadă întunecată în care m-am simţit înfrânt. Am reuşit cu greu să revin la normal şi experienţa m-a ajutat să îi recunosc rapid pe cei care trec prin aceaşi perioadă ca mine. Şi îi văd zilnic: pe stradă, printre prietenii mei, în familia mea. Vreau din toata inima să îi ajut, dar indiferenţa şi lipsa lor de motivaţie îmi blochează majoritatea eforturilor. Chiar şi când reuşesc să mă apropii de ei, să vorbim despre problemă şi să facem un pas înainte, nu trece mult timp până revin în acelaşi loc sau mai rău.

Acum 2 ani am hotărât să mă dedic studierii acestor probleme de sănătate mintală, ce par nişte epidemii sociale. Am studiat modelele americane de combatere a SAD (stres, anxietate şi depresie) – acestea sunt foarte profitabile, dar puţin eficiente. Am căutat soluţii şi în metodele asiatice, dar budismul nu este o filozofie compatibilă cu viaţa oamenilor moderni. Am căutat răspunsuri în majoritatea ideologiilor din întreaga lume. Metoda perfectă... nu există! Soluţiile sunt la fel de diverse ca şi cauzele SAD. Abordarea acestor probleme trebuie să fie personalizată la fiecare individ.

Această realizare m-a adus la ideea jocului Connect: o tehnologie modernă de ajutor personal. De ce un joc? În primul rând, pentru că tehnologia este noul motor de schimbare socială datorită accesibilităţii şi omniprezenţei sale. În al doilea rând, pentru că jocurile online sunt printre cele mai atractive tehnologii (alături de filme) şi au avantajul acceptării sociale, evitând astfel principalul obstacol al aplicaţiilor online din domeniu: stigma faţă de sănătatea mintală. Prin urmare, cred că prin joc, pot lumina calea foarte multor români care şi-au pierdut speranţa: să le insuflu pofta de viaţa şi să îi reconectez la comunitate.

Crearea unui joc totuşi, nu este o joacă! Procesul este complex, investiţia - imensă şi echipa - foarte specializată şi dedicată! Momentan lucrez la producerea unui trailer şi crearea unei campanii de marketing. Pentru a reuşi am nevoie de o echipă! Am nevoie de tine!

Dacă eşti UX/UI/grafic designer, copywriter, editor video, specialist în marketing sau ai nişte skilluri similare, dacă cunoşti pe cineva care corespunde sau dacă doreşti să ajuţi cauza sănătăţii mintale în vreun fel, te aştept cu inima deschisă!

Nu ştiu cum să îţi cer ajutorul, nu ştiu cum să te conving, nu te cunosc personal. Dar te invit să mi te alături în această călătorie de creaţie ca partener, colaborator, mentor, suporter, sponsor sau orice alt rol pe care îl consideri potrivit (chiar şi o simplă discuţie, recomandare sau opinie m-ar putea ajuta). Dacă am rezonat cu tine în orice fel, te aştept la o conversaţie!

https://discord.gg/gMQVkVSN https://www.instagram.com/connectthegame/

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Ideea e interesantă și are potențial, rămâne de văzut cum va fi pusă în practică. Îți sugerez să mergi cu ia mai departe, făți un start-up excelent și poți reuși. Eu unul aș investi în așa ceva dacă s-ar realiza.