| robi5573 a întrebat:

Salut ma puteti ajuta putin nu stiu sigur daca frecventa memoriei ram conteaza vrau sa-mi iau 2 memorii de 4 gb cu 2400 mhz ar fi mai bune ca una de 1600 mhz?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Conteaza frecventa atat timp cat se incadreaza in cea suportata de placa de baza, date pe care le afli din manual sau de pe site-ul oficial al producatorului. Daca memoria are, ca exemplu, 2400, dar placa de baza suporta pana la 1600, memoria rami va functiona cu 1600, si nu cu frecventa 2400 mhz. Cu alte cuvinte, memoria de 2400 va functiona la frecventa maxima suportata de placa de baza. Poate placa ta suporta 2400 si atunci te poti bucura din plin de performanta memoriei ram. happy

| Catalinhhh a răspuns:

Da.