| DeadRock a întrebat:

Salut, mai devreme am taiat un cablu de la calculator care a facut o flama si a pocnit. Calculatorul a fost aprins cam 6-7 ore, cablul probabil a fost incins si cand l-am taiat cu o foarfeca din fier a explodat. Aveti idee de ce mai exact s-a intamplat asta?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Mai exact "ce cablu"? Cablu de alimentare de la sursa/monitor orice altceva catre priza? Sau cablu de alimentare din pc? Cablul de date nu ar fi trebuit sa faca asa. E "fizica pura" faptul ca a facut scurt, zi mersi ca nu te-ai electrocutat catusi de putin.

| DeadRock explică (pentru CM7YRE):

Am uitat sa mentionez, cablul de alimentare de la sursa.

| DeadRock explică (pentru CM7YRE):

Am uitat sa mentionez, cablul era cel de alimentare de la sursa.

| gabicoo a răspuns:

Maimuța când se plictisește începe să se scarpine în c*r.
Data viitoare când nu ai ce să faci nu mai distruge lucrurile de prin casa. Bagă direct foarfeca in priză și scapi de griji și de plictiseală.
Altă întrebare!

| Uvox a răspuns:

Ce ai tu in cap de faci asa ceva? Sa te bucuri ca mai poti întreba așa tampenii.
Asa cum vad deja ca s-a raspuns, iti mai spun si eu.
Ai produs un scurt-circuit.