| ZappyTV01 a întrebat:

Salut, mai folosește cineva browserul NetSpace că eu îl folosesc pe un Celeron cu 2GB DRAM și internet prin cablu și vreau să știu dacă sunt singurul de pe aici!

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

NetSpace? Nu l-am gasit pe Google. Iar Netscape Navigator e mort de mult.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Haa mai cauta sunt destule site-uri care da executabilul

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Nu e sarcina mea sa caut un browser de care n-a auzit nici dracu'.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Doar legendele stiu!

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Netspace browser nu exista. Iar Netscape e mort de 16 ani.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Folosesc o varianta de pe github

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Ia cauta pe Google Otter Browser. O sa gasesti zeci si zeci de rezultate. In timp ce majoritatea covarsitoare a internautilor n-au auzit niciodata de el.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Bine recunosc l-am piratat!

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Nu poti pirata un browser care nu exista.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Ba eu am facut-o acum 7 ani si cred ca merge si acum doar daca nu mai pot gasite astazi nu stiu ca eu am piratat programe vechi de 19 ani!

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Netscape Navigator a murit acum 16 ani. Otter Browser a murit acum doi ani. N-a sters nimeni informatiile despre ele.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Ba frate! hai ca e de ajuns, nu mai am chef de ceartaa lasa-ma daca nu ajungem nicaeri ciao!

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Trollezi. Ceea ce spui nu are sens. De ce ai pirata un browser cand marea majoritate a browserelor sunt complet gratuite?

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Iar de pe github nu e sters decat daca raspandeste virusi. Nici programele unora care au murit de zece ani nu sunt sterse.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Nu ma refeream strict la github! la orice si nu glumesc daca e mai bine nu mai raspunde ca nu mai am chef!

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Minciuna are picioare scurte.

Te-ai incurcat in propriile tale minciuni.

Example de minciuni:

- ca ai piratat un browser care e complet gratuit, e ca si cum ai cauta crack pentru Calibre, ceea ce nu exista deoarece Calibre e un program complet gratuit;
- ca atunci cand scrii GitHub nu inseamna GitHub, ci un alt website, complet misterios si neprecizat;
- ca folosesti "NetSpace browser" care nu exista pe Google decat ca greseli de scriere pentru "Netscape browser" si nu, nu ai zis ca folosesti acum Netscape si oricum n-ar avea nicio logica, ca un browser vechi de 16 ani nu functioneaza cu 99% din websiteurile actuale (chestie de versiune de TLS). Netscape poate fi "dresat" sa foloseasca TLS 1.2, un protocol conisderat nesigur, dar nu poate folosi TLS 1.3, folosit obligatoriu de websiteurile care se respecta. Si chiar daca TLS 1.2 nu a fost abandonat complet, multe din componentele lui deja au fost abandonate.

| ZappyTV01 explică (pentru doctorandus):

Le sti tu sau e copy paste wikipedia, marog acum ce pot zice de protocol ca eu il folosesc pentru TPU ca alte browsere folosesc cpu la maxim

| doctorandus a răspuns (pentru ZappyTV01):

Exista entuziasti care au bagat TLS 1.2 in Netscape, dar ei nu si-au propus sa repare toate bresele de securitate ale browserului. De aceea e total inadecvat pentru orice website care presupune riscuri (nu neaparat ca e infectat de proprietar, dar poate fi infectat de terti).

Iar websiteurile care afiseaza reclame sunt adesea folosite fara stirea lor pentru a infecta browsere neaduse la zi.