| Gigel700 a întrebat:

Salut!
Merita sa-mi iau laptop de gaming daca am deja consola(xbox series s)? Ma nemultumeste ca nu pot juca toate jocurile si majoritatea jocurilor costa bani si ca o consola e doar pentru jocuri.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cel mai mult merita un PC,
componentele sunt upgradabile,
vor fi mai bine racite, si sunt mai puternice decat echivalentele de laptop.

Din punctul meu de vedere, doar laptopurile cu RTX 4060 se apropie de o experienta placuta, asa ca daca nu iti permiti unul dintre astea, mai bine fa-ti un PC pe bucati, vei iesi MULT mai bine.

RTX 4060M e cu 20-22% mai puternica decat RTX 4050M

https://www.pcgarage.ro/......a-la-5000/

Cel mai bun de acolo e ASUS-ul cu procesor 7435HS,

apoi cele 3 Lenovo, incepand cu cel cu procesor 7435HS

PS: in timpul sedintelor de gaming, vei avea nevoie si de un cooler de laptop cu minim 2 ventilatoare, altfel o sa-ti ia foc mana.
Laptopurile de gaming sunt niste calorifere.

Cat despre intrebarea ta, da, un gamer adevarat va folosi mai degraba un PC.
Pentru a obtine mai multe fps, pentru moduri, pentru a face si altceva cu PC-ul.

6 răspunsuri:
| CyberDune28 a răspuns:

La PC poti sa instalezi moduri la jocuri, sa joci online jocurile modate

| Gigel700 explică (pentru CyberDune28):

Exact,asta ma incanta foarte tare faptul ca pot juca orice joc, pot sa modez si am mai multe optiuni de jocuri gratis fata de consola unde ce am zis mai sus nu se poate iar jocurile gratis sunt putine

| Gigel700 explică (pentru CyberDune28):

Plus ca am uitat sa zic la consola trebuie sa platesti un abonament lunar ca sa poti juca multiplayer majoritatea jocurilor

| Gigel700 explică (pentru NLS):

Salut! Multumesc pentru sfat m-am uitat la ce mi-ai trimis acolo si se incadreaza in bugetul meu toate mi se par niste variante excelente care ma incanta ( as vrea mai mult un laptop pentru ca uneori imi trebuie sa-l iau dupa mine )

| ReddY25 a răspuns:

Da,desigur

| NLS a răspuns (pentru Gigel700):

Stai departe de Gigabyte si de Acer, sunt bune, dar nu chiar atat de bune precum Asus sau Lenovo.

Nici 12450HX de la acele 2 Lenovo-uri nu e deloc rau,
doar ca AMD 7435HS e putin mai bun, cred ca datorita celor 16 MB de memorie cache L3 (Intel are 12).

Eu am in casa ASUS Strix cu RTX4060, dar am recomandat TUF-ul (tot cu 4060) unor prieteni, l-am vazut, l-am si desfacut sa ii upgradez SSD-ul, stiu cum are racirea.
Lenovo sunt si ele foarte bine construite, in gama asta de pret mai ales.