| SnicK a întrebat:

Salut, Mi-am adunat ceva bani si mi-am luat PC nou, Hardu a ramas tot asa doar ca a fost formatata partitia unde e Wndowsu cu Windows SP3, acu am ceva problema, cand deschid PCu de obicei analizeaza ceva inainte sa intre in Desktop ceva in genu "The volume is dirty" si verifica (check) partitia D: *unde e Windowsu) iar acu de cateva minute ori unde as intra(Skype, Mozilla, Yahoo, etc) i-au crash la programe, iar daca tot insist se restarteaza PCu si inainte apare totul cu ALBASTRU si scrie cu alb o gramada (Stiu engleza, nu apuc sa vad ce scrie apare mai putin de 1 secunda si se inchide) ce as putea face, ca nu eu am instalat Windowsu ci cel de la care am cumparat componentele (are firma) iar la el totul a mers bine.
Multumesc.

3 răspunsuri:
| yomanu a răspuns:

Te duci la Start | Run | scrii CMD si dai OK
apare o fereastra si scrii '' fsutil dirty query d:'' (fara ghilimele)
apoi scrii ''CHKNTFS /X D:''
Apoi dai un restart si dupa ce se incarca window-sul te duci din nou la Start | Run | scrii CMD si dai OK, apare o fereastra scrii ''Chkdsk /f /r d:'' o sa scaneze el ceva apoi la final scrii
''fsutil dirty query d:''
Daca nu merge instaleaza windows din nou

| PCDemon a răspuns:

Ia-ti Windows 7 de pe net ( sau de pe alt calculator ), invata cum sa-l pui pe calculatorul tau,, instaleaza-l, si gata!
Asta e o eroare standard des intalnita la calculatoarele cu virusi ( daca omul ala a dat calculatorului tau ''Quick Format'', inca sunt virusi, fiindca tipul asta de format nu sterge toti virusii.
Incearca sa muti Windows-ul din D in C,, si daca nici asta nu merge,, ia-ti Win7!

| Volkswagen a răspuns:

Stiu eroarea, e Fatal error care restarteaza calculatorul, e foarte grav ce patesti tu, incearca sa chem un specialist sa iti instaleze win Sp3, acum depinde si de Systemul PC'ului tau deaorece, iti trebuie cam 700-800 MB ram pentru Win Sp3...