| Bilii a întrebat:

Salut. Mi-am comandat componentele pentru un pc si vreau sa stiu daca pot sa il construiesc acum chiar daca nu am placa video. Placa video o sa mai dureze 2 zile sa ajunga.
Pot sa il fac de acum si sa il las asa stins pana o sa imi ajunga placa si decat sa o pun atunci?

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce procesor ai?
Unele procesoare nu au placa video integrata in ele, asa ca nu o sa ai imagine pe monitor. Deloc.

| Bilii explică (pentru NLS):

I5 12600kf. Știu ca nu are placa video integrata. Dar nu vreau sa umblu pe el fara placa video

| NLS a răspuns (pentru Bilii):

Poti sa te apuci de montat, DAR nu il porni (nu il conecta la priza), pana nu ai si placa video.
Pentru ca oricum nu o sa vezi nimic pe monitor, si sa nu cumva sa ai alte probleme, care afiseaza diverse mesaje de atentionare.

| carevaescu a răspuns:

Chiar daca nu ai placa video dedicata, vei avea semnal video. Poti construi de pe acum si configura os-ul si softurile pana vine placa video

| NLS a răspuns (pentru carevaescu):

Are procesor fara grafica, nu poate vedea nimic pe monitor.

| carevaescu a răspuns (pentru NLS):

Mai exact ar fi să spui că are procesor fără accelerator de grafică.
Dar fiecare procesor + motherboard are un output rudimentar de grafică. Atunci când nu există un cip separat pentru procesarea calculelor aferente graficii, procesorul emulează în soft placa de grafică

| NLS a răspuns (pentru carevaescu):

Mai exact (si normal) ar fi sa intelegi ca nu ai iesire video (deloc) cand ai un procesor Intel cu F in denumire.

Chipul e in procesor, nu l-au eliminat, insa e dezactivat la nivel hardware, nu exista nici o sansa sa il poti folosi.

| ninuku a răspuns:

Poti sa-l montezi linistit, nu are nimic.

| Bilii explică (pentru ninuku):

Adică nu are nimic? Il las asa fara placa in el 2 zile.

| ninuku a răspuns (pentru Bilii):

Poti sa-l lasi si o luna, nu are nimic.

| AdrianGht a răspuns:

Salutare! il poti monta linistit. Si daca il pornesti si nu ai placa video montata tot nu are nimic. Doar ca practic nu o sa ai ce sa vezi pe monitor.
Pe viitor daca mai ai nevoie de componente pc iti las un cod pentru site-ul Pc Garage prin care primesti o reducere la aproape orice comanda. Cod voucher: VU2AATJJ