| StefanDrg a întrebat:

Mi-am descarcat opera browser si vreau sa import toate marcajele de pe vechiul browser pe care l-am avut mereu google chrome, Cum trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Click pe opera (butonul stanga sus), settings (sau se da direct alt+P pentru a intra in settings) se gaseste butonul "Import bookmarks and settings... " si la "From" se alege Chrome apoi click pe Import.

Daca nu merge asa, atunci din Chrome se exporta in format html si se procedeaza la fel ca mai sus, insa importul se face nu din chrome ci din fisierul exportat.

Se poate adauga la opera extensia http://addons.opera.com/en/extensions/details/bookmarks-import-export/ care e buna si pentru import si pentru export

Am incercat si eu de proba si se pare ca atat importul cat si exportul merge mai bine cu extensia de mai sus.

Dupa import, totul se va afla in dosarul Imported bookmarks si de acolo se vor muta unde dorim sa fie.

| StefanDrg explică (pentru halogen001):

Am adaugat extensia la opera dar cum fac sa importez tot din google chrome? cum trebuie sa fac, ce dosar de la chrome trebuie sa importez?

| halogen001 a răspuns (pentru StefanDrg):

In chrome se merge la meniul din dreapta sus acela cu 3 liniute, apoi la Bookmarks, Bookmark manager, ( sau mai bine se da direct in Chrome comanda "Ctrl+Shift+O" si se ajunge in "Bookmark manager"). In bara de sus se da click pe "Organize" apoi se da click pe "Export bookmarks to HTML file...", se alege locul, de exemplu Desktop si se exporta un fisier html.
Acel fisier de exemplu "bookmarks_10_5_15.html" se importa cu extensia din opera.

Se mai poate ajunge in Bookmark manager mergand pe adresa chrome://bookmarks/#1 in chrome

| StefanDrg explică (pentru halogen001):

Multumesc! Am reusit happy