| mihneabogdanescu22 a întrebat:

Salut oameni buni! Am un sv de samp,merge,dar numai eu pot intra, adica nu stiu cum sa fac sa le dau ip la prieteni (eu ma conectez cu localhost:7777)dar ei cum sa se conecteze?
Daca vrea cineva sa ma ajute mai in detaliu sa ma conecteze pe skype mihnea.bogdanescu/yahoo mihneabogdanescu sau i-mi lasati voi id! Multumesc!

2 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Pai si u probabil ai un router?

| Miguelito a răspuns:

Salut. In primul rand, ip-ul dat prietenilor este cel al tau, oferit de provider, si poate fii aflat aici www.whatismyip.com.
In al doilea rand, 7777 de la localhost este portul pentru conectare, si banuiesc ca nu il ai deschis. Ca sa il deschizi iti descarci si instalezi aplicatia asta gratuita http://www.simpleportforwarding.com/download. Apoi la startup trebuie sa selectezi marca si modelul router-ului, pe care le gasesti pe cutia originala. Sunt sute de modele dar il vei gasi usor ca sa il selectezi. O sa vezi o sectiune de username si parola, dar nu iti face griji ca nu le stii, daca nu ai umblat pana acum la configuratia router-ului acestea vor fii completate automat. Daca nu, cauta pe google modelul de router si standard password and id. Apoi dai click dreapta in zona alba si dupa click pe add new. Apoi dai pe add custom, pui un nume pentru port (orice nume vrei ca nu conteaza pentru server) si scrii acolo portul 7777 (sau portul pe care merge serverul, in cazul tau asta e). Dai ok si inchizi apoi fereastra, mergi la fereastra principala si dai update, iar apoi iti va deschide portul automat accesand pagina portului tau, furnizata de provider.(Pagina pe care o poti accesa scriind 192.168.1.1 in zona unde scrii site-uri, si apoi pui id sau parola, asa poti configura routerul manual, dar nu prea vei intelege ce e pe acolo deci nu iti bate capul). Dupa ce se opreste din configurat si scrie DONE inchide aplicatia, reporneste routerul si gata, poti sa le dai prietenilor ip-ul, exemplu de ip 102.106.5.8:7777. Neaparat dupa la finalul ip-ului portul tau :7777 altfel nu va merge. Sper ca ai inteles si ti-am fost de ajutor.