| vallerya a întrebat:

peste citeva zile plec in SUA si vreau sa cumpar la intoarcele 2 laptopuri. uitindu-ma la magazine online am observat ceva ce mi s-a partu neclar. de ex: Acer 15.6"... ce semnifica acest 15?

Răspuns Câştigător
| MaxiValau a răspuns:

Ionutz nu are dreptate in totalitate. acei 15, 6 sunt inch. un inch este egal cu 2. 54cm, deci cei 15, 6inch sunt 39, 6cm. asta este diagonala ecranului.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Inch.

| ionutz0116 a răspuns:

15.6 centimetri.Atat are ecranul laptopului.Marimea lui mai exact.Sunt si de 17'' ( 17 centimetri ); 19''(19 centimetri ). Exact ca si la televizor cand vezi o reclama si zice ca are diagonala de 45 centimetri.Asa este si in cazul laptopului.In cazul tau, unul de 15.6'' este suficient.

| 2ochicaprui a răspuns:

Este vorba de diagonala ecranului, care se masoara in inchi. Si eu am un Acer cu diagonala asta. big grin

| Sandel_5292 a răspuns:

Acel 15.6' inseamna dimensiunea diagonalei display-ului in inch.Adica cat de mare este laptopu.