| Adrian_Bunea_1995 a întrebat:

poate afecta performanta pc-ului praful din el?

Răspuns Câştigător
| HardCore7750 a răspuns:

Da, praful ingreuneaza racirea PC-ului deci se incalzeste si afecteaza mult performanta
Toate cele bune

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Da, odata ce este prea mult praf componentele nu isi mai fac corespunzator racirea ducand la arderea lor. Procesorul isi poate pierde de asemenea din viteaza, abosult nici o componenta nu mai lucreaza in parametrii ei.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Normal ca da! Curata-l frecvent.Mai ales la cooler.Scoate placutele de RAM si curata pinii auriti si baga-i la loc.Gen odata pe luna.

| TurboBoost a răspuns:

Cu siguranta. Odata ce pc-ul este plin de praf, coolerele nu isi mai fac treaba cum trebuie, deci temperatura placilor creste si nu mai dau randamentul maxim. Este recomandata o curatare o data la 2 3 4 luni, in functie de cum utilizezi calculatorul

| Adrian_Bunea_1995 explică (pentru TurboBoost):

Multumesc mult pentru raspunsuri eu nu l-am curatat nicioadata, ma si miram pana acum AC4 mergeam perfect si acum am un lag... Oricum va multumesc mult

| biostar7 a răspuns:

Normal.Praful adunat in timp nu face racirea asa eficienta si duce la supraincalzirea procesorului, unui procesor cu temperatura mare ii este mult afectata performanta fata de a unui procesor care este racit bine.Bafta!