| Toader_Alex_1997 a întrebat:

Salut prieteni, daca nu va suparati, eu am un modem wireless cu intrare DSL, iar eu de curand mi-am bagat internet care nu mai foloseste metoda modemului si direct de la retea imi intra in calculator, cum as putea sa folosesc si acel modem WLAN? Trebuie sa cumpar un convertor, ceva?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Trebuie să clarifici prima dată daca e mdem sau router.Seamănă dar nu sunt tot una.Modemul selectează semnalul de internet din mai multe spectre de fregvențe(venite de exemplu pe cablu Tv) iar routerul îl tranformă în internet pe unde radio(wireless).
Dacă e modem nu ai cum sa ai wifi
Dacă e router în cazul tău trebuie să știi ce tip de conexiune ai la internet cu uesr și parolă sau pe direct conect.în funcție de asta folosind meniul router-ului si vizualizând mufele acestuia îți vei da seama dacă routerul este compatibil sau nu cu noua conexiune de internet.Succes

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Modem sau router?

| Toader_Alex_1997 explică (pentru Gizăz):

Este modem, venit cu pachetul de servicii romtelecom

| K0sti a răspuns:

Iti iei alt router! Pe ala nu-l poti folosi!

| Pleistoros a răspuns:

Mai toate routerele au un port de WAN si vreo 4 de LAN (switch cu 4 porturi incorporat). Deci 4 calculatoare se pot conecta direct la router nemaifiind necesar un alt switch sau hub.