| COSTEL43 a întrebat:

Prieteni TPU.
Am un televizor lcd Samsung seria 6. Am pus un hard extern cu filme și văd că filmul merge perfect dar nu ia subtitrarea. Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns. Mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Mkvtoolnix (de preferinta scoate versiunea Portable)
+ mkvextractgui

https://www.fosshub.com/MKVToolNix.html

scoti si fisierul executabil "mkvextractgui"

https://sourceforge.net/projects/mkvextractgui-2/

si il pui in folderul unde ai mkvtoolnix

Functioneaza pentru filme in format mkv cu subtitrare inclusa.
O scoti din container cu acest program (mkvtoolnix), si o pui langa fisierul video.
Astfel, vor fi afisate si diacriticele. (Cand fisierul.srt e integrat in containerul video, nu iti afiseaza corect diacriticele pe tv, le inlocuieste cu acele semne.)

La fel pentru film rulat de pe un stick.

Cu mkvtoolnix poti separa/scoate orice vrei din film: fie sunetul, fie subtitrarile, fie sursa video fara sunet si sub. Sau poti adauga (include in fisier) subtitrari.

**Cam la fel poti face cu VirtualDub, insa cel mai eficient program e mkvtoolnix.

Metoda e testata de mine, in acest fel ma uit la filme de pe stick pe TV-ul lu taica-meu. Altfel, nu ia subtitrarile.

| COSTEL43 explică (pentru NLS):

Mulțumesc frumos pentru că mi-ai dat o părere. În weekend am să încerc ceea ce mi-ai spus. Cam cât timp îmi ia la un film de 1, 40b.cu mkv tool Nixon? O seara plăcută.

| sierra1 a răspuns (pentru COSTEL43):

O soluție complicata e o dovadă de incompetență

| COSTEL43 explică (pentru sierra1):

Am reușit cu programul. MKVToolnix. Filmul merge corect și subtitrarea foarte bine. Mulțumesc frumos. Vroiam fontul de culoare verde dar rămân la alb.

| sierra1 a răspuns (pentru COSTEL43):

Sa fii iubit

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incearcă asa:
- filmul si subtitarea să aibă exact același nume
- subtitrările să fei.srt sau.txt
- numele lor să fie scurte

Spune-mi cu a mers

| COSTEL43 explică (pentru sierra1):

Am pus în folder filmul și subtitrarea. Filmul și subtitrarea au
același denumire.
Ex.Passenger(2016). mkv
Ex.Passenger(2016).srt

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa integrezi subtitrarea in film cu programul virtual dub.

| COSTEL43 explică (pentru MihaiNicu23):

Da voi încerca cum ai spus.
În weekend am să încerc.