| Alfred0703 a întrebat:

Salut.
Recomandati-mi un Router cu '8 fire' si cu viteza de transfer de 10/100/1000. Buget 200-250 lei. Eu m-am gandit la Tp-link Tl Wr 1043nd. De asemenea doresc si o raza de acoperire bunicica(cam 60 mp).

12 răspunsuri:
| anoniiim1807 a răspuns:

Eu am tp-link si prind net si din fundul grădinii.

| Alfred0703 explică (pentru anoniiim1807):

Da, dar este bun acel router sau daca nu atunci recomanda-ma altul.

| anoniiim1807 a răspuns (pentru Alfred0703):

Asta nu stiu.
Am auzit ca si Tenda e bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alfred0703):

Nu prea, nu acopera asa mult, viteze cam slabe.

| Alfred0703 explică (pentru anonim_4396):

Atunci ce imi recomanzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alfred0703):

Vrei 8 porturi?

| Alfred0703 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la cablu cu internet pe 8 fire. Eu am router dar accepta doar cablu cu 4 fire.

| Bula a răspuns (pentru Alfred0703):

De ce iti trebuie cablu cu "8 fire"?
Un cablu UTP are din start 8 fire si cate 2 mufe cu 8 contacte.
Difera doar modul de legare ale firelor la mufe.

Probabil ca, cablul tau nu este (legat) potrivit pentru transfer de date intre router si calculator.

| Alfred0703 explică (pentru Bula):

Ok. Atunci imi poti recomanda te rog un router bun pana in 250 sau 300?

| Bula a răspuns (pentru Alfred0703):

Poti cumpara aproape orice router wi-fi, de 3-500 Mbps, care are 2-3 antene. Sunt pline magazinele cu ele, la pret de 100-150 lei.

Eu am un router vechi TrendNet de doar 150 Mbps cu o singura antena si-mi functioneaza fara probleme de ani de zile.

Aici este unul bun si ieftin (61 lei :), pana la 300 Mbps, pentru uz casnic sau de birou, cu meniu in lb romana:
http://www.emag.ro/......DNY2ZYBBM/

| Alfred0703 explică (pentru Bula):

Acest router il am si eu(versiunea in engleza), dar internetul imi merge doar cu 98-100 mbs desi eu am internet de 300 mbs.

| Bula a răspuns (pentru Alfred0703):

Da, dar acei 300Mbps sunt doar limita maxima (teoretica).
Si o masina poate avea limita superioara de viteza la 240 Km/h, dar nici in Bucuresti, nici in restul tarii nu prea va ajunge la aceea viteza, pur si simplu din motivul ca nu are toate conditiile necesare.
La fel este si cu internetul. Nu numai de router depinde viteza, ci de TOATE elementele liniei de la PC pana la serverul unde este masurat. Daca un element limiteaza mai jos viteza, atunci viteza intregii linii va scadea la acel nivel.