| CristiPrise a întrebat:

stiti cumva daca este vreo diferenta dintre coolerul stock al procesorului G3258 si coolerul stock al procesorului i5 4460? ambele au socket 1150, si vreau sa pun coolerul procesorului G3258 pe procesorul i5 4460.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca au prinderea identica (pe placa de baza) atunci se pot schimba intre ele.
Tu foloseste-l pe cel care are radiator de aluminiu mai mare, respectiv ventilatorul mai muternic, sa se asigure racire mai mare.
Atentie mare la alegerea si aplicarea pastei termoconductoare!

| RM94 a răspuns:

Deci am facut niste cautari pe net. Au aceeasi forma si sistem de prindere, ambele incap pe socket 1150, singura diferenta este ca cooler-ul lui i5 4460 pe lanca aluminium are si cupru in mijlocul radiatorului. Acest cupru raceste mai bine decat aluminium-ul. G4460 are o putere totala disipata de 84 W pe cand G3258 are doar 51 W, deci o sa se incalzeasca mai mult si are nevoie de un cooler mai bun. Deci trebuie sa pui un cooler care are si cupru si sa nu uiti de pasta termoconductoare. Unul bun ar fi asta, e si la reducere https://www.pcgarage.ro/coolere/deepcool/gammaxx-200t/
Nu sunt sigur daca acel cooler de la G3258 o sa poata sa tina un i5 la o temperatura oarecum decenta. Dar ai putea sa ii faci un test.
1) Descarca HWMonitor (un prgram cu care o sa poti monitoriza temperatura procesorului) si instaleaza-l http://download.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.34.exe
2) pune pasta termoconductoare in centrul procesorului cat un bob de mazare
3) pune coolerul si conecteaza-i mufa la placa de baza
4) porneste PC-ul si deschide programul HWMonitor si acolo la temperatures (sub Intel i5 4460) in dreptul la max sa nu depaseasca 65 grade C (Core#0, Core#1, Core#2, Core#3)
5) nu opri programul si intra pe YouTube si uita-te la un videoclip de 1080p sau 1440p cam 2 minute si la fel te uiti la program sa vezi cat creste temperatura. La fel poti sa faci si cu un joc, deschizi programul te joci 2-3 minute si te uiti sa vezi ce temperatura a atins. Daca nu depaseste 65 C il poti folosi pe asta, daca se duce mai mult pune-i cooler-ul lui din cutie sau cumpara-l pe ala de mai sus.