| Personna a întrebat:

Sunt anul 1 la Automatica si Calculatoare, UPB. Mi se pare destul de greu (asa si este, stiu), dar credeam ca la programare o sa ma descurc. Aparent, imi e destul de greu sa programez, iar asta m-a demoralizat super mult, avand in vedere ca de aici trebuie sa stii programare cand iesi. Probabil sunt si pe la inceput si ar mai trebui sa astept putin.
Pe de alta parte, imi place foarte mult sa fiu voluntar in diferite activitati si evenimente, deci nu am probleme cu comunicarea si lucrul in echipa.
Intrebarea mea: Exista locuri de munca in diferite firme de IT/tehnologie (i.e. Electronic Arts, Ubisoft, Bitdefender) ce nu tin asa mult de programare?
Sau ar trebui sa mai astept pana voi face practica la o companie si vad dupa cam cum stau?
Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu facultatea te invata programare asa cum crezi tu... acolo doar se pun niste baze. Programarea se invata pe cont propriu.

Locuri care nu tin de programare exista... testeri, administratori de sistem samd, dar bineinteles ca nu vin cu beneficiile postului de programator

| mihai69 a răspuns:

Poți să te axezi pe partea de "automatică" a facultății şi ai o mulțime de oportunități.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exista, desigur. Dar mai asteapta. Lasa practica, apuca-te de ceva propriu. Text editor, audio player, nu conteaza ca e ceva facut de 1 milion de ori in trecut, fa tu ceva de la zero.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si joburi fara programare, apoi e nevoie si de secretare/HRiste la firmele astea mari, eu stiu... cauta si vezi ce se gaseste pe site-urile de job-uri. Ha ha, ha ha ha, ha ha ha ha *Mandark laugh*

Mai ai oricum timp sa inveti (in anul 1 oricum mai mult se face recapitulare de liceu si e de inteles ca nu prea te atrag chestii, mai ales ca focus-ul in primii 2 ani de facultate e mai mult pe algoritmica si mai putin si pe software/tehnologii).

Dar sa nu faci greseala sa astepti numai dupa ce ti se preda la facultate si totodata daca nu crezi ca-ti place, n-ai pasiune pentru programare, mai bine orienteaza-te pe alte arii din IT (Linux, retelistica, etc.). Deci mai rezisti cum poti prin facultate si esti atent la ce sub-specializari alegi in anul terminal.

Intra si pe canalul YouTube al acestui tip:
https://www.youtube.com/channel/UCVJZsdei_i2G3ZimBzqcmeg
(are multe sfaturi/tutoriale).

Dar daca mai ai ganduri serioase cu programarea uita-te si la acest tip care povesteste lucruri interesante pentru viitori programatori curiosi la inceput de drum:
https://www.youtube.com/channel/UCTP1PGV-piW-tsUYXlHmvGw

In final iti spun ca nu esti singurul care se simte "impostor" la facultatea asta. Deci nu te descuraja de acum.
Pana la urma sa stii ca totusi e o loterie la facultati, depinde tot de tine ce vei face cand termini.