| jagbetinte a întrebat:

Salut,
Sunt in Franta de cateva luni si as vrea sa imi pun o antena dolce pentru televiziune. Intrebarea mea este: Stie careva exact cum trebuie sa fie asezata antena si LNB-ul? Am cautat pe google, dar nu am gasit nimic pentru Franta.

4 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

Satelitul este Hellas Sat 2 ( eu sunt in Italia si cred ca este acelasi satelit si la tine ). Ai 3 optiuni :
-chemi un specialist care iti pune antena in directia Hellas Sat 2;
- sau iei un tv mai mic si decodorul si te duci unde ai antena si o faci tu manual, intri in decoder la optiuni, alege semnal sau satelit ( in functie de decoderul pe care il ai ) si misti antena pana ai semnal de peste 80%, eu asa am facut si a mers fara probleme.

| stefanvladvlad a răspuns:

Pai cheama un specialist

| cotinel a răspuns:

Salut eu stau in FRANTA in Nantes, cauta specialist costa maxim 50 de euro

| jagbetinte explică:

Am chemat specialist, nu s-a descurcat, tocmai acesta este motivul pentru care am intrebat aici. Daca totusi stie cineva exact cum trebuie pozitionata atat antena cat si lnb-ul, il rog sa raspunda. Multumesc oricum pentru raspunsuri, si sa ma plimb cu antena pe casa e totusi complicat, trebuie sa stiu o pozitie macar aproximativ catre hellas sat 2.