| Begnun7459 a întrebat:

Salut T P U. Daca am un procesor AMD Athlon 64 3000+ socket am2 si vreau sa pun un procesor AMD Athlon 64 5200+ socket am2 vor fi compatibile.Cum trebuie sa ma orientez cand imi iau un procesor..De exemplu tehnologia de fabricatie trebuie sa fie aceeasi? Da-ti niste raspunsuri mai elaborate ca sa inteleg si eu cum trebuie sa ma orientez cand imi iau un procesor. FUNDA

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu voi scrie foarte mult, dar iti spun ca primul pas e ca socketul sa fie acelasi. Iar in exemplul dat de tine sunt identice. Mai multe despre tipul si puterea procesorului poti afla si din manualul placii de baza. Daca ai calculator cumparat, trebuie sa ai si documentatia calculatorului cu tot ce presupune el si cat poate duce.
Repet: socketul e foarte important. Nu cred ca puterea procesorului sa fie limitativa. Dar, pentru linistea ta, documenteaza-te fie din materialele primite, fie pe pagina producatorului placii de baza care contine si manualele de utilizare. Bafta!

1 răspuns:
| imaqtpie a răspuns:

Iti va merge. Cand iti iei procesor te uiti ce socket are(procesor+placa de baza) pentru a fi compatibil.