| ItachiUchiha69 a întrebat:

Salut!
Știe cineva cum pot sa repar un stick corupt?
Am incercat toate metodele posibile și imposibile și nu am reușit.
Am luat toate tutorialele după YouTube și nimic.
Specific că folosesc Windows 7

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ma refeream sa il testezi sub Linux.
Ai nevoie de alt stick pentru asta, pe care sa scrii o imagine de Linux (Mint, Ubuntu, orice).

Apoi pornesti distributia de Linux de pe stick, si nu e nevoie sa o instalezi, o sa intri doar in ea.
Dupa care introduci in alt slot stickul defect si vezi daca merge sub Linux.
Uneori exista sanse, alteori nu.
Dar la cat costa un stick nou, nu merita.

Cumpara doar SanDisk, Lexar sau Kinsgton (sau alte branduri super cunoscute, cum ar fi HP, Samsung, PNY).
Si daca cumperi de la eMag cumva, ai grija sa fie eMag vanzatorul, nu parteneri fantoma.

PS: daca nu il folosesti pentru masina, sau vreo combina muzicala, ceva de genul acesta, e bine sa il formatezi in exFAT.

Daca ai nevoie de el pentru MPR3 in masina, stickul trebuie sa fie de maxim 32GB, preferabil USB 2.0, si trebuie formatat FAT32.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Atentie ca sunt escrocherii chinezesti cu stick-uri care au o capacitate reala mult mai mica decat cea raportata. Aceste stick-uri nu pot fi reparate, deoarece e imposibil sa salvezi 1 TB pe 64 GB.

| NLS a răspuns:

Nu conteaza ce Windows folosesti.
Dar apropo de asta, ai incercat intr-un liveCD cu Linux Mint?

Ce marca si model e stickul conteaza.
Pentru ca daca e Intenso de exemplu, e foarte normal sa fie corupt.

Ce programe ai incercat deja si n-a mers?

Ai incercat sa il formatezi din Disk Management?

A fost scapat pe jos, lovit, a luat apa, sau ce s-a intamplat cu el?

| ItachiUchiha69 explică (pentru NLS):

Cum se face cu live CD cu Linux mint?
Nu a fost scăpat pe jos și nici apa nu a luat nimic, pur și simplu, de odată nu a mai mers!

| ItachiUchiha69 explică (pentru NLS):

Am incercat in CMD și nimic, când aleg select disk 1 e ok, până acolo merge când îi dau clean, nu mai merge, dispare și da eroare.
Am incercat cu tot felul de aplicații, nu mă întreba ce aplicații, că nu am idee, aplicații găsite în tutorialele după YouTube.
Și dacă nu mă înșel, am incercat și cu Disk management și nu a mers nici de acolo

| NLS a răspuns (pentru ItachiUchiha69):

Ma refeream sa il testezi sub Linux.
Ai nevoie de alt stick pentru asta, pe care sa scrii o imagine de Linux (Mint, Ubuntu, orice).

Apoi pornesti distributia de Linux de pe stick, si nu e nevoie sa o instalezi, o sa intri doar in ea.
Dupa care introduci in alt slot stickul defect si vezi daca merge sub Linux.
Uneori exista sanse, alteori nu.
Dar la cat costa un stick nou, nu merita.

Cumpara doar SanDisk, Lexar sau Kinsgton (sau alte branduri super cunoscute, cum ar fi HP, Samsung, PNY).
Si daca cumperi de la eMag cumva, ai grija sa fie eMag vanzatorul, nu parteneri fantoma.

PS: daca nu il folosesti pentru masina, sau vreo combina muzicala, ceva de genul acesta, e bine sa il formatezi in exFAT.

Daca ai nevoie de el pentru MPR3 in masina, stickul trebuie sa fie de maxim 32GB, preferabil USB 2.0, si trebuie formatat FAT32.

| VoidEternal a răspuns:

Da-l in durere de stick, costa 20 de lei unul de 64 de gb

https://www.emag.ro/......DK7RDWMBM/

Daca n-ai date pe care incerci sa le recuperezi arunca-l.

| ItachiUchiha69 explică (pentru VoidEternal):

M-am gândit și la asta, să renunț, sa nu îmi mai bat capul cu el degeaba.
Că, vorba ta, nu am dat o avere pe el, nici măcar 20 de lei în cap daca nu mă înșel nu a fost.
Hai, sa rotunjim 20 de lei.
Tot ce mă oftică, e cum naiba s-a stricat așa deodată, fara sa ii fac nimic, asta nu pot înțelege.
Nu pot înțelege cum sa corupt singur?

| ItachiUchiha69 explică:

Cred că se poate spune și așa