| dikaaa a întrebat:

Tocmai am primit placa video si sursa si le-am instalat. Acum nu porneste monitorul cu placa video... Adica totul functioneaza normal, am testat fara placa video si PC-ul merge. Vad ca cooler-ul se misca la placa video, dar monitorul nu primeste semnal (HDMI). Putin ajutor?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca placa video e montata corect si cablul la fel, atunci unul dintr-aceste este defect.

| dikaaa explică (pentru Bula):

Este montata corect adica a intrat bine in portul pcie iar cablul hdmi il foloseam si la fost placa video care inca merge...placa vidro noua amd radeon r7 360 2gb ram...sursa sageotop sg d600 600 w

| DunareClaudiu a răspuns (pentru dikaaa):

Ce placa de baza ai?

| dikaaa explică (pentru DunareClaudiu):

Nst sigur am folosit mai de mult niste programe care iti spun componentele din pc iar la placa de baza arata Lenovo si atat...mai am un i5 2400 3. 1ghz si 8 gb ram cu sursa noua 600w

| DunareClaudiu a răspuns (pentru dikaaa):

Ai mai avut alta placa instalata inainte de cea noua?

| dikaaa explică (pentru DunareClaudiu):

Da un radeon r7 260 1 gb ram si merge si acum am probat-o

| DunareClaudiu a răspuns (pentru dikaaa):

Ar trebui sa stergi driverele de la placa veche si sa dai un reset la bios inainte de a baga noua placa video, asa am patit si eu happy

| DunareClaudiu a răspuns (pentru DunareClaudiu):

Daca mi-ai da si seria de la placa de baza as sti daca ti se potriveste pe placa de baza, noua placa video, incearca aida 64

| dikaaa explică (pentru DunareClaudiu):

Ma uit pe placa de baza si scrie Lenovo IS6XM rev 1.0 nst daca asta este

| bogdan324 a răspuns:

De la ce firma e placa video si de la cine o ai?

| dikaaa explică (pentru bogdan324):

Am zis mai sus amd radeo r7 360 2gb ddr5...e noua din magazin

| bogdan324 a răspuns (pentru dikaaa):

Cand zic firma,NU ma refer la nVIDIA sau amd,ci la cel care o produce,adica gigabyte, Asus, sapphire, HIS.

| dikaaa explică (pentru bogdan324):

Asus amd radeon r7 360 oc 2gb drr5 128 bit

| bogdan324 a răspuns (pentru dikaaa):

Daca ai garantie la placa du-te la ei si vezi daca functioneaza da semnal, placile de la Asus au multe probleme, sau testeaz-o pe alt pc

| dikaaa explică (pentru bogdan324):

Am testat-o pe pc lu fratimio dar primesc beepuri multe si la fel nu primeste semnal, eu am cerut sa o returnez, acum astept raspunsul lor

| DunareClaudiu a răspuns:

Ai cuplat conectorul de alimentare de 6 pini?

| DunareClaudiu a răspuns:

Sterge driverele, da un reset la bios, cupleaza conectorul de 6 pini in placa video si vezi daca mergewinking

| dikaaa explică (pentru DunareClaudiu):

Tot nu merge

| dikaaa explică (pentru DunareClaudiu):

Acum can pornesc pc cu placa noua se aud 2bipuri

| DunareClaudiu a răspuns (pentru dikaaa):

Ai vreun cablu usb conectat? ar putea fi si sursa, sa nu fie indeajuns de puternica

| dikaaa explică (pentru DunareClaudiu):

Sursa de abia am cumparat-o e de 600w certificat 80+ iar la placa video e recomandat 500W, oricum vreau sa o returnez ca vad ca nu se poate returna.