| CudyCretu a întrebat:

Aam si eu o roblema cu socketul am un 1170 BGA vreau sa pun un i7, i5 dar nu gasesc pe acest socket as ori un lick cu un procesor si sa stiu daca pot monta i7, i5 cu socketuri diferite sau d-aste doar cu bga dar cu alt numar ca nu prea inteleg astept pe cineva sa am si lamureasca...

Răspuns Câştigător
| Xboss33X a răspuns:

Deoarece socketul pe care l-ai mentionat este un socket ce apartine unei placi de baza de laptop. Nu il poti scoate deoarece procesorul este construit in din fabrica in placa de baza.

3 răspunsuri:
| Xboss33X a răspuns:

Ai deja un procesor in acest socket? Daca da, inseamna ca procesorul este legat de placa de baza, deci nu il poti schimba.

| CudyCretu explică (pentru Xboss33X):

Da il am dar de ce sa nu il pot scoate?

| HuShEr a răspuns (pentru CudyCretu):

Pentru ca e un laptop. nu prea poti face modificari majore la laptopuri. deal with it

| Xboss33X a răspuns (pentru CudyCretu):

Deoarece socketul pe care l-ai mentionat este un socket ce apartine unei placi de baza de laptop. Nu il poti scoate deoarece procesorul este construit in din fabrica in placa de baza.