| RecKinul a întrebat:

Am cautat pe net niste explicatii in legatura cu o setare la Windows. Am observat ca unele programe (kituri de instalare) au o setare de securitate. In concluzie cand dau click dreapta pe instaler, aleg Proprietati, la tabul General apare in scris in partea de jos la Securitate mesajul: "Acest fisier a venit de pe un alt computer si poate fi blocat pentru a proteja acest computer". Exista optiunea pentru debocare dar la mine merge instalarea fara sa-i dau deblocare. Am auzit la prieteni ca acele programe cand incearca sa le instaleze instalarea nu porneste si nici nici nu primeste vreun mesaj de eroare. Doresc o explicare clara a acestei setari de securitate si in ce conditii sistemul blocheaza aceste fisiere avand in vedere ca pe PC-ul meu nu le blocheaza. Va multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| Alejay a răspuns:

Orice kit de instalare cand incerci sa-l executi de la Windows 7 in sus arata un mesaj de securitate, " sunteti sigur ca doriti sa instalati acest program? " este un sistem de protectie al sistemului de operare. Daca dai Yes se incepe instalarea, dai Nu se anuleaza instalarea.

| RecKinul explică (pentru Alejay):

Şi dacă este vorba de Windows Vista sau XP atunci ce se intampla? Pursisimplu un program care se instalează pe Win 7 nu merge instalat pe Vista.

| Alejay a răspuns (pentru RecKinul):

Windows Vista e cam acelasi lucru cu Windows Vista, Xp nu are acea notificare de securitate kitul incepe sa execute imediat

| RecKinul explică (pentru Alejay):

Atunci care este problema dacă instalarea unui program nu porneşte şi nu apare nici un mesaj de eroare? Sa fie de la firewalle?

| RecKinul explică (pentru Alejay):

Care poate fi cauza dacă instalarea unui program nu porneşte şi nu apare nici mesaj de eroare? Poate fi de la firewalle?

| Alejay a răspuns (pentru RecKinul):

Poate fi programul propriu zis, firewall nu poate interzice unei aplicatii sa execute pentru ca esti deja administrator in sistemul de operare, firewall este cu protectia conexiunii de internet si retele.
Poate fi executabilul in sine ori este descarcat incomplet ori ai luat o varianta a kitului incompatibila cu sistemul de operare...

| RecKinul explică (pentru Alejay):

Este vorba de un program cu care descarc torente. La mine se instalează fara probleme iar la altu nu se instalează. Cand ds dublu click nu se intampla nimic si nu apare nici un mesaj de eroare sau atenţionare.

| Alejay a răspuns (pentru RecKinul):

Ceva din pc-ul respectiv impedica acea aplicatie s-a execute evident si atunci practic cauti acul in carul cu fan incearca si alt program de descarcat t s-a vezi daca se comporta la fel, exista o gramada de alternative