| Denisake11 a întrebat:

Am cumparat o unitate centrala. Am pus toate cablurile care trebuie, iar cand deschid pc-ul imi apare meniul Ubuntu GRUB. Cum fac sa instalez un alt windows? De preferat windows xp deocamdata.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Meniul Ubuntu GRUB apare daca Ubuntu Linux este instalat pe calculator.

Merita sa incerci!
Citeste atent liniile meniului si incearca intai Start Ubuntu, vezi cum arata, incearca sa te familiarizezi putin cu el. E asemanator cu windows-ul, cu mici diferente aparente:
- cel mai vizibil este mutarea comenzilor pentru ferestre in coltul stanga-sus
- meniul de start, sunet, retea sunt in coltul din dreapta-sus a ecranului
- pe latura din stanga (sau in stanga barei de meniu de sus pe ecran) apar principalele programe instalate, etc.

Pentru majoritatea activitatilor casnice sau de birou sunt programe instalate din start sau se pot instala din Centrul Ubuntu.
Cu putina dexteritate te vei descurca singur.
Nu in ultimul rand, toate programele instalate pe Ubuntu (inclusiv Office) sunt cu licente GRATUITE!

| Ruski a răspuns:

Salutare! In primul rand ai nevoie de un CD/stick bootabil cu windows xp pe el, iar in timpul instalarii windowsului formatezi partitiile, iar apoi instalezi normal windowsul si pui programele. Daca nu te descurci poti ruga un prieten, sau poti duce calculatorul inapoi la magazin si ii rogi pe acei baieti sa iti puna windows.

| Denisake11 explică (pentru Ruski):

L-am luat de la Altex. Daca ma duc il instaleaza gratis?

| Bula a răspuns (pentru Denisake11):

Iti instaleaza doar daca cumperi de la ei si windows-ul cu licenta.

| Iordanrobert24 a răspuns:

Pai, probabil, unitatea a venit fara sistem de operare preinstalat, ai nevoie de un DVD cu windouw-ul dorit, sau un stick cu windows-ul.