| andrei690 a întrebat:

Am luat un mic transformator defect si m am gandit sa il rebobinez. Mi a iesit cam asa si as vrea sa mi spuneti daca este ok :
aria sectiunii miezului este de 1, 5 cm
dupa calculele mele...sa scoata 3watt
PRIMAR
(bobinat cu sarma de 0.08 mm) 6600spire
SECUNDAR
(Nu am avut alta sarma si m am gandit sa folosesc tot de 0.08...este in regula? )
36 spire pe volt
M am ajutat de pagina asta putin http://www.electronica.ro/transformator.shtml

2 răspunsuri:
| Iwao a răspuns:

Andrei cum vrei sa-l bobinezi, manual? Munca inutila (tolele odata desprinse nu vor mai intra toate la loc si bobinat manual n-o sa-ti intre-n veci 6600 spire) si periculoasa in acelasi timp pentru ca te poti electrocuta.

| faringosept a răspuns:

N-ai precizat cati volti vrei sa scoata.
In primar iti trebuie 7333 spire, rotunjit 7350
Daca te refereai ca vrei 3 volti, atunci, pentru secundar bobinezi 100 de spire, pentru toleranta pui 110.
Sigur sectiunea este de 1, 5 cm patrati?
Asa cum zicea Iwao, nu cred ca vei putea bobina in primar atatea spire