| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU am nevoie de un sfat. Îmi puteti spune daca e bine sa instalez ghost spectre un sistem de operare w11 super lite cu un consum foarte redus de resurse in loc de w10 original (ultima versiune) in jos specs laptop
ASUS X555L (2016)
CPU I55200U 2.00Ghz-2.60Ghz
GPU NVIDEA GFORCE 920M 2G VRAM
HDD 256GB SATA 3
RAM 4GB 1X2 DDR3
WIFI 5 2. 4Ghz NOT SUPORT 5Ghz
Timp de incarcat win. 1min

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Instaland toate prostiile impachetate de chinezi, indieni, rusi, risti sa iei virusi sau sa iti foloseasca laptopul pentru minat cripto.
Sau sa fi eliminat din el module importante de care vei avea nevoie, si te trezesti cu ecran albastru.

Reinstaleaza Windows 10 de pe pagina oficiala Microsoft, si te invat cum sa il faci sa porneasca in 15-16 secunde (plus sa se miste si foarte bine in limita hardware-ului pe care il ai. Vreau sa spun ca 4GB RAM e cam putin.).

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Alternativ...
Daca nu te joci cine stie ce, ai putea instala Linux Mint MATE sau XFCE, si laptopul va zbura.
Majoritatea jocurilor din STEAM functioneaza pe Linux.

| FUVDER a răspuns (pentru NLS):

Nu prea am multe cunostinte cu linux si plus nu stiu lini de codare pentru instalare de programe terțe care nu le gasești pe software-ul lor de instalare programe

| NLS a răspuns (pentru FUVDER):

Ok. Daca vrei sa reinstalezi Windows-ul si sa il tweak-uiesti sa mearga mai bine, eu pot in general seara, sau duminica dupa masa.
Daca ai Discord, ca altceva nu folosesc.

| FUVDER a răspuns (pentru NLS):

Nu prea folosesc des discord il am si sters dar cred ca voi forta w11 modificat de catre mine și om vedea ce o ieși poate un ssd si inca 4 RAM va rula mai fin pe ssd si ram in dual chanel

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ramai la win10! Acest laptop e prea slab pentru win11!