| danut2323231231 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare legata de Memorii Ram. Eu am in pc o memorie de 8 gb si as vrea sa fac un upgrade, la ce trebuie sa ma uit pentru ca memoriile sa fie compatibile? Sau nu conteaza si pot lua ce memorie vreau? Multumesc!

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

In primul rand te uiti ce tip de placuta ram ai, de exemplu: DDR2, DDR3 sau mai nou.
Apoi ce frecventa are 3200 Mhz mai mult sau mai putin, tu trebuie sa cumperi ram cu frecventa care o are cea veche sau mai mult! Iti recomand cu o frecventa ca cea veche, pentru ca cu o frecventa mai mare te costa mai mult iar pc-ul va folosi frecventa ca a celei vechi! Atunci se cumpara cu frecventa mai mare cand nu gasesti exact cu frecventa de care vrei!
Apoi cel mai important lucru, cata memorie suporta placa de baza! Asta poti afla numai daca stii exact ce placa de baza ai si cauti pe net cat suporta...
DAR inainte sa faci asta iti zic din start, daca ai acum o singura placuta ram de 8 Gb si mai ai sloturi libere pentru ram poti cumpara linistit pana la 16 sau 24 gb nu mai mult ca s-ar putea sa nu suporte placa de baza! Deci inca 1 sau 2 placute ram de 8 sau 4 gb, cum vrei! Bafta!

| lpavel a răspuns (pentru lpavel):

Si am mai uitat ceva: Fiecare ram are un CL, de exemplu CL16 mai mult sau mai putin, tu sa cumperi cat CL are ramul vechi sau mai mult cu putin, nu mult ca s-ar putea sa nu accepte placa de baza...