| Andrei1811 a întrebat:

am o problema destul de mare, am downloadat un programel si am niste suspiciuni ca ar putea fi keyloger, am intrat in msconfig/startup, si am vazut o aplciatie care parea suspecta, am intrat in softermode si am sters acea aplicatie. Cum as putea totusi sa verific daca mi-a ramas keyloger in PC sau macar un site cu care sa verific fisieru daca e keyloger sau nu. Am Windows7

PS: Nu folosesc antivirus( consuma prea multe resurse)

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Teoretic nu prea ai cum sa il verifici.

Incearca sa instalezi un antivirus, sa iti faci treaba si apoi sa il dezinstalezi.

O a doua varianta ar fi sa cauti un antivirus care sa scaneze online (pe vremuri bitdefender stia).

Nu prea ai cum sa aflii deoarece fisierul programului contine cod. Iar in codul ala nu stii ce se intampla. In functie si de userul pe care lucrezi (administrator sau normal) programul poate avea diferite comportamente.

Am vazut aplicatii din astea care pur si simplu suprascriau driver-ul de tastatura. Nu ai ce sa ii faci, decat sa il verifici cu un antivirus (actualizat).

In functie de windows-ul pe care il ai, ai putea folosi Microsoft security essentials sau windows defender, etc. Cele care vin de la Microsoft in general.

3 răspunsuri:
| Chun_Niko_2000 a răspuns:

Iti recomand sa folosesti un antivirus..chiar daca il instalezi abia acum iti va da o notificare cu privire la keyloger. dar daca nu vrei, nu ai de ce sa iti faci griji, hackerii nu se ocupa cu oameni de rand si in plus, ai putea intra in control panel si sa stergi programul cu totul ^_^

| K0sti a răspuns:

Daca nu folosesti antivirus, iti asumi riscurile! Daca nu deschizi ochii, deschizi punga!

| Nigirishimete a răspuns:

Iti recomand sa iti schimbi windows-ul si dupa ai scapat de toti virusii sau ia un antivirus, daca nu vrei asa, te uiti la task manager te uiti acolo ce este suspect si dai end process sau Start -->Control Panel --> Programs --> Programs and Features si deinstaleaza programele care sunt suspecte.