| Cristian_George_1998 a întrebat:

Am o problema legata de ram. La windows 7 imi apare 4 gb (3.12 gb usable). Pe carticica de pe placa de baza imi spune ca daca nu am memoriile non-ECC, sistemul poate sa-mi arate sub 4 gb. Am bagat toate felurile de windows, 7, 7 x64, 8, 8.1, dar fara vreo schimbare. Vreau sa aflu daca imi afecteaza ceva in vreun fel la jocuri. Sa precizez ca am fost sa cumpar o placuta de ram non-ECC de 2 gb 800 MHz si mai am pe sistem una ECC, tot 2 gb 800 MHz. Sa o dau jos sau nu? SISTEM: Asrock 960GC-GS FX, procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+. Memorii diferite de producatori 2x2 gb 800 Mhz, placa video Nvidia GeForce 210.

Răspuns Câştigător
| motandrei a răspuns:

Salut.S-ar putea sa fie de la placa de baza.La jocuri nàre ce sa iti afecteze. Uita`te atent la RAM. Poate ai arse placutele sau sloturile.Cel mai bine te-as sfatui sa te duci cu unitatea la un Service Computer.

2 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Numa prostii spuneti aici happy.
daca e laptop arata asa deoarece memoria care nu o vede este de fapt cachata sau folosita pentru placa video integrata.
daca este pc, trebuie sa verifici cu programul AIDA64 cati rami iti vede acolo.
Posibil sa fie de la windows cache.
o poza cu task manager la rubrica performance ar fi bine venita

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns:

Da..Iti afecteaza la jocuri si nu stiu care este problema.Arde Windowsu asta pe un DVD ca poate va merge

http://msft-dnl.digitalrivercontent.net/msvista/pub/X15-65732/X15-65732.iso

Este bun asta il am si eu acum pe PC;) tot 4gb rami am